Jaglane kulki mocy i kilka słów o kaszy jaglanej

Kilka ostatnich dni spędziłam podróżując po Maroku. Wydawać by się mogło, że dostanie się z południa Hiszpanii na północ Afryki to nic trudnego -  w końcu Gibraltar dzieli od Maroka zaledwie 14 kilometrów! Jednak w rzeczywistości podróż jest długa i wymaga wielu zmian środków transportu. W moim przypadku był to samochód do portu w Algeciras, później prom do Ceuty, autobus do granicy z Marokiem, później na piechotę przez granicę, szalona taksówka do najbliższego miasta, jeszcze kawałek na piechotę i w końcu bus do Chefchaouen - w skrócie cały dzień drogi. W podróż wzięłam ze sobą moje ulubione "kulki mocy" - pyszne, szybkie i świetnie nadają się do wzięcia "na wynos". Dodatkowo zawsze mogą smakować nieco inaczej, bo to, w czym je obtoczycie zależy tylko od waszych upodobań i wyobraźni. Ja użyłam prażonych ziaren sezamu i wiórek kokosowyh, gorzkiego kakao i cukrowej posypki do deserów.


SKŁADNIKI:

  • 1 szklanka kaszy jaglanej
  • 4-5 łyżek syropu klonowego
  • Garść daktyli
  • Pół szklanki migdałów
  • 4-5 łyżek nasion słonecznika
  • 2 łyżki nasion siemienia lnianego
  • Garść orzechów włoskich
  • Łyżka oleju kokosowego/masła orzechowego/pasty tahini
  • Do obtoczenia kulek: prażony sezam, wiórki kokosowe, kakao, mielone migdały...


WYKONANIE:

Mieszankę daktyli, migdałów, orzechów, nasion i pestek zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na kilka godzin. Kaszę jaglaną dokładnie płuczemy w gorącej wodzie i gotujemy ze szczyptą soli aż wchłonie całą wodę (proporcje to 2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy). Ugotowaną kaszę i namoczone bakalie przekładamy do blendera, dodajemy trochę oleju kokosowego, masła orzechowego lub tahini i syrop klonowy i miksujemy na gładką, gęstą masę (jeśli wyjdzie za rzadka można ją zagęścić dodając np. płatki owsiane błyskawiczne). Następnie z powstałej masy formujemy małe kulki. Ja do każdej z nich włożyłam jeszcze całego migdała lub orzech. Kulki obtaczamy w tym, na co mamy ochotę i odkładamy do lodówki.


Kilka słów o kaszy jaglanej


Kasza jaglana to łuskane ziarno prosa zwyczajnego. Wykorzystywana jest jako składnik deserów, dodatek do obiadów lub jedzona solo jako bezglutenowa alternatywa dla owsianki. Jest bardzo dobrym źródłem energii i zawiera mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych: witaminę E, B1, B2, B6, magnez, wapń, potas, żelazo, fosfor, lecytynę i antyoksydanty. Jagły dostarczą nam też duże ilości krzemu, który ma bardzo dobry wpływ na stan kości i stawów, zapewnia zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci i poprawia przemianę materii, ułatwiając odchudzanie. Warto też wspomnieć, że kasza jaglana jest zasadotwórcza (pomaga odkwasić organizm) i lekkostrawna. 

Komentarze