Burgery z batatów, kaszy jaglanej i quinoa i kilka słów o komosie ryżowej

W ciągu tygodnia mam bardzo mało czasu na przygotowanie i zjedzenie obiadu, dlatego zazwyczaj wybieram najprostsze opcje: makaron, ryż albo kaszę ze wszystkimi warzywami, jakie akurat znajdę w lodówce :) Uwielbiam, kiedy trafia się jakiś dodatkowy wolny dzień i mogę się trochę powyżywać kulinarnie. Efektem ostatniego takiego wyżywania się są właśnie te kotleciki. Miękkie i delikatne w środku i chrupiące na zewnątrz, bardzo proste w przygotowaniu, pełne superfoodsów i co dla mnie najważniejsze - nie rozpadają się!

Sprawdzą się świetnie jako alternatywa dla tradycyjnego mielonego, z ziemniakami i surówką i jako wkład do burgerów. Moje serce podbiły w towarzystwie pieczonych ziemniaków, grillowanej cukinii, świeżego pomidora i pikantnego guacamole.






SKŁADNIKI:

  • 1 batat średniej wielkości
  • 0,5 szklanki kaszy jaglanej
  • 0,5 szlanki quinoa
  • 1 cebula
  • 1-2 łyżki mąki orkiszowej
  • Przyprawy: sól, pieprz, chili, kurkuma, pieprz ziołowy, papryka słodka, papryka wędzona, garam masala (lub inne, wedle uznania :))

Z podanych składników wyszło mi 9 niedużych kotlecików.

WYKONANIE:

Kaszę jaglaną i quinoa przepłukujemy we wrzątku i gotujemy razem w 1 szklance wody. Batata obieramy, kroimy w plasterki i pieczemy w piekarniku, aż zrobi się miękki. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oliwie z oliwek. 
Kiedy kasza się ugotuje, na sitku dokładnie odsączamy z niej nadmiar wody. Kaszę i upieczonego batata przekładamy do malaksera, dodajemy przyprawy i blendujemy na gładką masę. Dodajemy cebulkę i mieszamy, a następnie dłońmi formujemy kotleciki (jeśli uznamy, że masa jest za rzadka, dodajemy odrobinę mąki).
Burgery obtaczamy w mące i układamy na blasze, a następnie delikatnie polewamy oliwą z oliwek (lub innym olejem). Pieczemy 30-35 minut w 180 stopniach (czas pieczenia może się różnić w zależności od wielkości i grubości kotletów - pieczemy dotąd, aż będą rumiane i chrupiące, jak na zdjęciu poniżej).






Kilka słów o komosie ryżowej (quinoa)


Pochodzi z Ameryki Południowej i zaliczana jest do super foods. Nie bez powodu Inkowie nazywali ją swoim "świętym zbożem" lub "matką zbóż", a Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ogłosiła rok 2013 rokiem właśnie komosy ryżowej. Quinoa to źródło pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i minerałów. Zawiera saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Zawiera także flawonoidy, odpowiedzialne za jej działanie antyoksydacyjne. Ponadto, jest bogata w żelazo, magnez, cynk, miedź, potas, mangan, witaminę E i witaminy z grupy B.







Komentarze