Mug cake z czekośliwką, czyli ciasto w 3 minuty + kilka słów o śliwkach

Mug cake, czyli babeczka z kubeczka - to naprawdę najszybszy i najłatwiejszy do zrobienia deser. Żeby go "upiec" nie potrzeba nawet piekarnika. Składa się z dokładnie tych samych składników co zazwyczaj moje omlety i pankejki, a przygotowuje się go w mikrofalówce! Świetnie sprawdzi się na śniadanie i w każdej chwili, kiedy najdzie Was ochota na coś słodkiego :)

Natomiast czekośliwka to moje odkrycie i miłość tej jesieni. Nawet nie chcę myśleć, ile jej już wchłonęłam! Zawsze przygotowuję więcej niż to, ile myślę, że będę potrzebować, bo połowa znika prosto z garnka jeszcze podczas gotowania. Dodaję ją do owsianek, jaglanek, smaruję nią omlety i używam jako polewy do babeczek.





SKŁADNIKI:

Ciastko:
  • 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego zalanego wrzątkiem (do około połowy filiżanki, na przynajmniej kilkanaście minut)
  • 2 łyżki mąki 
  • 2-3 łyżki mleka roślinnego
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki cukru/ksylitolu/syropu klonowego itp.
  • Opcjonalnie dodatki: wiórki kokosowe/posiekane orzechy lub czekolada/cynamon/wanilia lub cokolwiek przyjdzie Wam do głowy

Czekośliwka:
  • 0,5 kilograma śliwek
  • 2-3 łyżki kakao
  • 3 kostki gorzkiej czekolady (najlepiej powyżej 75%)
  • Cukier lub inne słodzidło wedle uznania
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika (jeśli lubicie korzenne aromaty)


WYKONANIE:

Ciastko:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w miseczce. Filiżankę lub kubek smarujemy odrobiną oleju i przelewamy do niej otrzymaną masę, a następnie wkładamy do mikrofalówki (czas "pieczenia" zależy od mocy mikrofalówki, u mnie to ok 3-4 minuty).

Czekośliwka:
Ze śliwek wyjmujemy pestki, kroimy na mniejsze kawałki i w rondelku na małym ogniu dusimy pod przykryciem aż całkiem zmiękną, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodajemy odrobinę wody, czekoladę i kakao. Dokładnie mieszamy i jeszcze chwilę gotujemy aż czekolada się rozpuści.


Kilka słów o śliwkach



Znane wszystkim, lecz przez wielu niedoceniane. Tymczasem charakteryzują się niezwykłymi właściwościami zdrowotnymi. Najpopularniejsze w Polsce śliwki węgierki zawierają mnóstwo witamin: przede wszystkim A, C, E, K i B6. Poza tym są źródłem potasu, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, błonnika i polifenoli.
Szczególną uwagę powinny zwrócić na nie osoby zmagające się z pękającymi naczynkami, ponieważ uszczelniają naczynia krwionośne. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E, wpływają także na spowolnienie procesu starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Ponadto, magnez i witamina B6 pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację. Regularne spożywanie śliwek może zapobiec miażdżycy i znacznie obniżyć poziom cholesterolu. Powszechnie znaną, lecz jednak nie mniej ważną cechą tych owoców, jest fakt, że dzięki bardzo wysokiej zawartości pektyn, poprawiają trawienie i zapobiegają zaparciom.


Komentarze

  1. Moze byc maka kokosowa? Jakiej uzywasz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kokosowej nigdy nie używałam, z orkiszową, owsianą i jaglaną albo zwykłą pszenną wychodzi zawsze :)

      Usuń
  2. Czekośliwka skradła moje serce💜 super przepis, więcej takich😍

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz